Üyelik Kapat

Ana odaklanamama

Merhaba. Ben 19 yaşında lise mezunu bir öğrenciyim. Şu anda tekrar üniversite sınavına hazırlanıyorum. Benim sorum şu: Sık sık olmasa da bazen ana odaklanamıyorum. Normal olarak mutluyum. Herhangi bir olağanüstü sıkıntım yok. Ama şu an 19 yaşındayım ve bazen 50-60 yıl sonrasını düşünüyorum. Bir gün öleceğimi ya da sevdiklerimin birer birer gideceği zamanları düşünüyorum. Acaba ne olacak diye düşünüyorum. O zaman mutlu olabilecek miyim diyorum kendi kendime. Gençlik dönemimle, eriştiğim taktirde yaşlılığım arasındaki psikolojik farkın ne kadar uç noktada olacağını düşünüyorum. Öldüğüm anın ne şekilde olacağını düşünüyorum. 19 yaşındayım, mutluyum, ama acaba 40 yaşında ne kadar mutlu olacağım diyorum kendi kendime… Her şeyin bir güzelliği var dedikleri olay olacak mı, yoksa sürekli geçmişe dönük mü yaşayacağım diye düşünüyorum. Öldüğüm anı düşünüyorum demiştim, bunun dini boyutunu da düşünüyorum. Hayatı çok seviyorum, ve ölümden sonra hayat olup olmayacağı düşüncesi, ve yahutta olursa bizim hayatta hareket ettiğimiz biçimde mi olacak, gerçekten bizim düşündüğümüz gibi mi… Bu tarz sorular aklıma çok geliyor, bazen mutlu bir şekilde kendime olumlu telkinler vererek geçiyorum konuyu bitiriyorum ama bazen de bu düşüncelerim mutsuz bir hal alıyor. Kısacası bazen \Anın tadını çıkarırken bazen ana odaklanamıyorum.\ Teşekkür ederim.

Bu Soru Hakkındaki Görüşler
 • Ana odaklanamama

  Psikolog
  Sevgin ESEMENLİ

  06-12-2014 İsim Soyisim : Sevgin ESEMENLİ

  an da kalmayı başarmak harika bir duygudur. hayat hep anlardan oluşmaktadır zira… şimdi birazdan dün olacak çünkü ve geleceği de yaşarken an olarak yaşayacaksın. ama bunları bilinç düzeyin de bildiğin halde başa çıkamıyor ve bu düşüncelerle vakit kayıp ediyor ve mutsuz oluyorsan lütfen beni bu 444 50 64 PSİKOAKADEMİ… UZM. PSK. Sevgin ESEMENLİ

 • Ana odaklanamama

  Danışan
  Burhan

  06-12-2014 İsim Soyisim : Burhan

  Merhabalar 23 yaşındayım hergün sık sık baktığım yerleri gece gündüz fark etmiyor bir boşlukta gibiyim gözlerimi hep kaçırıyorum zihnimde sanki bir bulanıklaşma var eskiden böyle değildim 6 7 aydır devamlı böyle ne yapmam gerekli. Teşekkür ederim.