Üyelik Kapat

Tersten Bakarsak…

Eğer iq testi belirli alanlardaki gelişmişliğimizi ölçüyorsa, sürekli IQ testi yapıp testte çok iyi olan birisi o alanlarda gelişmiş sayılır mı? 100 IQya sahip birisine 10 yıl boyunca sürekli IQ testleri uygulansa o kişi bir dahiye dönüşebilir mi?

Bu Soru Hakkındaki Görüşler
 • Tersten Bakarsak…

  Psikolog
  Ezgi YAZ

  19-06-2015 İsim Soyisim : Ezgi YAZ

  Merhaba,

  Yapılan son bilimsel çalışmalara göre zeka dediğimiz kavram çok boyutludur… Sadece IQdan ibaret değildir. Zeka türleri pek çok bilim adamına göre de değişmektedir. Sözel-dilsel zeka, sayısal zeka,
  görsel-uzamsal zeka, doğa zekası, kişiler arası, zeka, içsel zeka, müziksel-ritmik zeka, bedensel zeka, duygusal zeeka, sosyal zeka vb… Yapılan zeka testleri zekayı geliştirmez. Sadece aynı veya benzer soruları çözmek onları ezberlemenizi sağlar ve o testten aldığınız puan yükselir. Bu puan yükselişi özünde zekanız geliştiği için değildir. Her insan belli bir zeka potansiyeli ile doğar, kişilerin bu potansiyelin tamamını kullanması için zekasını geliştirici etkinlikler yapması gerekir. Anladığım kadarıyla zekanızı geliştirmeye dair çok ilgilisiniz. Bununla ilgili olarak size tavsiyem, öncelikle kendinizi tanımaktan başlayın ve ilgilerinizi, yeteneklerinizi keşfeder onları geliştirmeye çalışın.