Üyelik Kapat

Helikopter Aileler

Sizlere son yıllarda Avrupa ve ABD’de sıkça kullanılan bir kavramdan “Helicopter Parents” yani Helikopter anne babalardan bahsedeceğim.

Bu kavram; çocuklarının sürekli peşinden koşan, onların etrafında pervane olan ve nefesleri her daim çocuklarının arkasında olan aileler için kullanılıyor. Bu kavramın çıkış noktası ise sürekli her yere yetişen bir askeri helikopterden yola çıkarak oluşturulmuş.

Aileler çocuğun iyiliği için etrafında dönerken, aslında çocuğa bilmeden de olsa zarar veriyorlar. Batı dünyasında sıkça kullanılan bu kavram, sosyolojik ve psikolojik bir sorun olarak ele alınıyor. Helikopter ailelerin aslında çocuğu ile sürekli çok yakından ilgilenen, onun gelişimini çok yakından izleyen ailelerden oluştuğunu söylüyor uzmanlar. Yani her durumda çocuğun yanında olan aileler aslında bilmeden, iyi niyetle onlara zarar veriyor.

Helicopter-Parents-2Helikopter aileler, her durumda çocuğun yanında oldukları için çocukların hata yapmalarına dolayısıyla da öğrenmelerini engelliyorlar. Ayrıca, çocuklar kendi hayatlarını yaşarken anne babalar onların ne yapacaklarını saniye saniye planlayıp, programladıkları hayatları yaşıyorlar. Bu nedenle de çocuklar tüm dünyanın kendi etrafında döndüğünü düşünerek sonraki dönemlerde gerçekle yüzleşince hayal kırıklığına uğruyorlar. Çocuk okulla birlikte dış ortamlara çıktığında ise, dünyanın kendi etrafında dönmediğini görünce çok büyük bir hayal kırıklığına uğruyor. İşte tüm bunlardan dolayı, anne babaların aşırı kollayıcı ve koruyucu olmasından dolayı uzun vadede çocukların benlik saygısı ve özgüven duygusu olumsuz yönde etkileniyor ve bu yönde gelişiyor.

Unutmayın ki, hiçbir çocuk hemen yürümeyi öğrenemez. Çocuk, ilk önce düşmeyi öğrenecek ki sonra kalkmak için nereye tutunması gerektiğini öğrensin. Böylece her düşüşte daha sağlam adım atmayı becerecektir. Fakat çocuk her düştüğünde yanında onu kaldıran anne baba varsa çocuk yürümeyi öğrenemez ve her düşüşte kendi çabasıyla değil de, etraftaki desteklerle ayağa kalkmaya çalışır. Bu da çocuğu hem şimdiki zamanda hem de gelecek hayatında olumsuz yönde etkileyecektir.

Uzm. Psk. İlay AKTOPRAK