Üyelik Kapat

Hayattan bıkmışlık

Merhaba,
31 yaşında erkeğim. Bir üniversitede akademisyen olarak çalışıyorum. Herhangi bir inancım yok, ateistim, materyalistim, her şeyi sonuna kadar sorgulayan bir yapım var . Aile geçmişimde depresyon vakası çok fazla var. Yaklaşık 3 yıldır depresyon hastasıyım. İlk başta iş problemleriyle ortaya çıktı, yoğun bir ilaç tedavisi gördüm, bu yaz en dibe battım. Daha sonra doktorumla beraber konuşup ilaçlarımı kestim. Yaklaşık 5 aydır ilaç kullanmıyorum.
Problemim aslında depresyon değil. Hayattan usanmışlık, bıkkınlık. Her sabah yataktan yine mi diye kalkıyorum. Beni uzun süreli mutlu eden hiçbir şey yok. Ne sağlık ne de maddi problemim var. Hayatımdan nefret ediyorum, işimden nefret ediyorum, insanlardan nefret ediyorum, usanmadığım bıkmadığım bir şey yok. Ha bunlar geçici depresyon belirtileri değil, hayatımın birer kaidesi. Ne kadar rahat olursam olayım, ne kadar mutlu olursam olayım eninde sonunda döndüğüm nokta bu oluyor. Bu artık çevre faktörlerine bir tepki değil, kim olduğum. Ben buyum, bunu kabullendim ama yaşamak bana çekilmesi gereken bir çile gibi geliyor. Size sorum şu olacak; Hayatımı daha çekilebilir hale nasıl getirebilirim? İlaç tedavisine yeniden başlamak istemiyorum fakat ilaçlara dönmemi tavsiye eder misiniz?
Teşekkürler.

Bu Soru Hakkındaki Görüşler
 • Hayattan bıkmışlık

  Psikolog
  Ezgi YAZ

  17-06-2015 İsim Soyisim : Ezgi YAZ

  Merhaba,

  Anladığım kadarıyla yaşadıklarınız depresif belirtilerin yanı sıra tükenmişlikle de ilgili. Elbette depresip belirtilerin ortaya çıkmasında genetik faktörler etkili olabiliyor. Ancak kesinlik arz etmiyor. Burada devreye giren şey sizin yaşadıklarınızla kişisel baş etme becerileriniz, kişisel özellikleriniz, yaşantılarınıza atfettikleriniz vb. etkenler oluyor. Demem o ki bu bir yazgı değil. Bana kalırsa sizin depresif duyguları yaşamanız hayatınızda sizi doyuran bir amacınızın olmamasının yaattığı içsel boşlukla ile ilgili… Size tavsiyem ilaç konusunu doktorunuza danışın. Anca her ne olursa olsun, psikoterapi görerek kendinizi daha iyi tanıyıp anlayıp hayatı çarpıtmanıza neden olan algı yanılsamalarınız varsa keşfedip hayatınıza yepyeni gözlerle bakma adımınız. Mutlaka iyi bir uzmandan psikoterapi alın. Farkındalığınızın yüksek olması da psikoterapi ile içinizdeki hayatınızdan haz alacak kendinizi ortaya çıkartacaktır.