Üyelik Kapat

evham yapmak

bazı şeylerin en kötüsünü düşünüyorum daha doğrusu bir konuda öyleyim..ölüm!korkuyorum ölümden ve bazen abartıyorum en azından etrafımdakiler abartıyorsun diyorlar ama milyonda bir de basıma gelecek olsa ben korkuyoru. ilaç tedavisi görüyorum nasıl kurtulabilirim bu takıntımdan?

Bu Soru Hakkındaki Görüşler
 • evham yapmak

  Psikolog
  Egemen Tuğrul

  20-09-2015 İsim Soyisim : Egemen Tuğrul

  Merhabalar ve geçmiş olsun,
  Ölüm korkusu insanlığın sahip olduğu ortak korkusudur; çünkü hepimiz bir gün öleceğimiz gerçeğiyle karşı karşıya olduğumuzu biliriz. İnsanlar arasındaki önemli farklardan bir kısmı da, bu kaygıyla başa çıkmak için neler yaptığımıza bağlı olarak ortaya çıkıyor. Örneğin bazı kişiler bu kaygıyla genç kalmaya çalışarak yada sağlığını kaybedeceği korkusuyla sürekli doktora giderek, bazı kişiler ise hüzün ve depresif belirtilerle bu sıkıntıyla baş etmeye çalışmaktadır. Kişisel tepkilerdeki bu farklılıklar, endişelerimiz ve korkularımızla nasıl başa çıkmayı öğrendiğimiz ile ilişkilidir.

  Psikoterapi bu konularda sizin kaygınızın sebeplerini keşfetme ve psikolojik dirayetinizi arttırma konusunda yardımcı olacaktır. Örneğin eğer kaza gibi bir olay sonucu ölmekten korkuyorsanız; en yalın tahminle, tanık olduğunuz yada yaşadığınız bir kazanın travmatik etkisinin sürmesi sonucu şu an böyle bir ölümden korkuyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda EMDR gibi tekniklerle yardımcı olunabiliyor. Ama durumunuzun sebebini tam olarak saptayabilmek için bir psikolojik görüşme gereklidir.