Üyelik Kapat

Durumum normal midir?

Merhaba, 30 yaşında bayanım yaklaşık 12 yıldır ailemden ayrı şehirlerde yaşıyoruz.Eğitim,iş vs. sebeplerden dolayı Önceden bu durumdan bir sıknıtı duymuyordum fakat sanırım yaşım ilerledikce ben öyle olduğunu düşünüyorum bu durumdan aşırı üzüntü duymaya başladım. Anneme babama birşey olursa diye çok üzülüyorum. Onlarla yeterli vakit geçiremediğim için, kendim eğlendiğim tatil yaptığım zamanlarda, onların sürekli evde iş vs. ile hayatlarını geçirdiklerini düşünerek aşırı üzülüyorum. Onlarında gezip görmesini istiyorum fakat imkanlar doğrultusunda çokta mümkün olmuyor. sanki bu şekilde mutsuz olarak hayatları gececek diye üzülmekten kendi hayatımı zehir ediyorum.
10 yıllık bir ilişkim var aynı evi paylaşıyoruz fakat ailem bu durumdan hebersiz ve ben bu konuda cok vicdan yapıyorum. Bana olan güvenleri birgün sarsılacak diye korkuyorum. Aynı evi paylaşıyor olmam onların gözünde yanlış, fakat ben öyle görmüyorum ama bu vicdan yapmama engel olmuyor.
Birde böceklerden çok tiksiniyorum görünce karsılasınca evi terk edesim geliyor yada doğada birseyler yaparken içim rahat hareket edemiyorum böcek vardır diye. ve son zamanlarda etraftaki baktreileri vs.. okudukca oldu sanırım, bir cok pislik olabilecek yerden bakteri türü seyler bulaşacak diye tedirgin oluyorum. kendim dikkat ediyorum sorun olmuyor ama etrafımdaki insanlar dikkat etmediğinde ve benle temasta olduklarında çok rahatsız oluyorum. onlarada hükmetmeye calısıyorum bana pis gelen seyleri onlarıda uyararak temiz olmalarını söylüyorum.Bunlar toz, çamur vs den ziyade bakteriler banyodaki, bir yaradaki, ellerdeki.. Etrafın nizamı düzgün olmasını istiyorum, fazlalık herseyi atmak istiyorum.. Az eşya ve nizami düzgün dursun istiyorum.
Bunların içerisinde ailemle ilgili olan sıkıntılarım çok büyük, yaşantımda anda olamamama kafamın hep orda olmasına neden oluyor. Yaşantımdan keyif alamıyorum kafam hep onlarda olduğu için. bunun ailemin birazda tutucu olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum olabilir mi bilmiyorum?
Lütfen ufak bir yorum yaparmısınız durumumla ilgili.. ve suan için bir uzmandan yardım almam gerekli midir?

Bu Soru Hakkındaki Görüşler
  • Durumum normal midir?

    Psikolog
    Ömer YALÇIN

    03-07-2014 İsim Soyisim : Ömer YALÇIN

    Merhabalar, içinde bulunduğunuz ruh hali ve kaygılarınız takıntılarınızın artmasına neden olabilir. Yetiştirilme tarzınızdan farklı bir hayat yaşıyor olmanız bu kaygılarınızın oluşmasına neden olması muhtemel. Bu dönemde ailenizle çok ara vermeden iletişimde olmanız sizi biraz rahatlatabilir ama profesyonel bir destek almanızın, şikayetlerinizin artmaması ve çözüm odaklı bakış açıları kazanabilmeniz için, gerekli olduğunu kanaatindeyim.