Üyelik Kapat

Benim rahatsızlığım nedir ?

Merhaba. Ben sosyal hayatta iletişim olarak çevremdeki insanlarla ciddi sıkıntılar yaşıyorum. Topluma karışmak istemiyorum ve hep yalnız veya sadece beni iyi tanıyan kişilerleebeveyn kalmak istiyorum.

Herhangi bir kişinin bana söylediği bir şey beni çok derin yaralıyor ve hayata küsüyorum tamamen depresyona giriyorum.Bu bazen insanların selam vermesi bile olabiliyor. Tamamen art niyetli söylenmiş sanıyorum veya davranış olarak da aynı şekilde birinin bana gülümsemeden bakması gibi.

Kendimi tatmin etmek için ya o kişiye küfür ediyorum ya da bağırıp çağırarak kendimi üste çıkarmaya çalışıyorum böyle olduğu zaman da her zaman durumlar daha da kötüye gidiyor.

Söylenilen şeyleri genelde yanlış anlayıp bunları kompleks yapıyorum ve onu çözebilmek adına o kişiye sataşıyorum veya sataşmazsam da hayatım anlamsız oluyor.

En basit şeylerde bile bu şekilde yanlış anlamalarım oluyor problemin ya da hastalığımın tam olarak ismini bilsem belki izleyeceğim yolu ona göre çizeceğim ancak tam olarak ne bu rahatsızlığın ismi bilmiyorum.

Sürekli alkol alıp ortamlara girmeye çalışıyorum özgüvenim hiç yok.

Bir örnek verecek olursam bugün bayram ziyaretine akrabamıza gittik ve ben girmek istemedim keşke de girmeseymişim şimdi birinin dediği bir şeyi kafaya takarım dedim ve öyle de oldu bir konuşma sırasında yengeme “sana belli mi olur” dedim o da ciddleşip “bu zamana kadar neyimi gördün” tarzında bir şey söyledi ama çok ezilmiş gibi hissediyorum kendimi ne olur yardımcı olun :/

Bu Soru Hakkındaki Görüşler
  • Benim rahatsızlığım nedir ?

    Psikolog
    Damla Alkoç

    08-08-2014 İsim Soyisim : Damla Alkoç

    Merhabalar, bu yaşadığınız sorun sosyal fobidir. Sosyal fobide kişiler topluluk önünde konuşmaktan ve topluma karışmaktan aşırı derecede rahatsız olurlar. Bu yüzden yalnız kalmayı ya da sadece onları çok iyi tanıyan kişilerle vakit geçirmek isterler. Kişi her zaman başkalarının onları izlediği ve onları beğenmediği kanısına kapıldığı için alınganlık gösterebilir. Bu durumla başa çıkmak için alkole başvurulur ama bu doğru bir yöntem değildir. Çünkü bazı sosyal fobi hastalarında bu durumdan dolayı alkol bağımlılığı da görülebilir. Ayrıca kişinin bir ortama girmeden önce alkol alması hastalığını beslemesi demektir. Bunun yerine tedaviye başlamak gerekir.